logo1
Masz pytania?

Zadzwoń 77 413 11 38

W dniach od 18 do 20 maja odbył się wyjazd studyjny przedstawicieli wiosek z naszego regionu, którzy odwiedzili trzy wioski tematyczne w woj. warmińsko- mazurskim. Nasi lokalni działacze wiejscy odwiedzili następujące miejscowości: Garncarska Wioska, Kraina pogody ducha, Kraina siedmiu osobliwości oraz wioska na etapie tworzenia: Wioska Źródlana.

Uczestnicy wyjazdu w sposób teoretyczny i praktyczny, zapoznali się m.in. z takimi zagadnieniami jak:

  • zasady tworzenia i funkcjonowania wioski tematycznej jako przedsiębiorstwa społecznego,
  • wioska tematyczna jako instrument integracji lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z określonym produktem, usługą lub kulturą danego regionu,
  • partnerstwo w tworzeniu wioski tematycznej,
  • wykorzystanie lokalnych zasobów w tworzeniu wioski tematycznej,
  • budowanie modelu biznesowego „wioski tematycznej”.

Uczestnicy wyjazdu, pełni nowych pomysłów i inspiracji wrócili do swoich miejscowości. Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się skutecznie zaszczepić w kolejnych liderach wiejskich z naszego obszaru idee wsi tematycznych. Teraz, wszyscy uczestnicy wyjazdu mają za zadanie zorganizowanie spotkania z mieszkańcami swoich miejscowości, aby przekazać im wiedzę oraz materiały zdobyte podczas wyjazdu. Podczas tych spotkań, mieszkańcy wspólnie zastanowią się nad kolejnymi krokami, które podejmą, w celu założenia lub rozwinięcia już istniejącej wsi tematycznej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, wspaniałą atmosferę oraz niezliczone rozmowy i dyskusje. Jesteśmy pewni, że nowe kontakty zdobyte podczas wyjazdu, będą procentować we wspólnych projektach rozwijających wsie w naszym regionie.

—————————————————————————–

Drodzy Mieszkańcy wsi! Przypominamy i serdecznie zachęcamy kolejne miejscowości z gmin: Kluczbork, Wołczyn, Byczyna, Olesno i Lasowice Wielkie, do zakładania wiosek tematycznych na naszym obszarze. Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy” jest do Państwa dyspozycji i bardzo chętnie udzieli niezbędnego wsparcia i doradztwa w tej kwestii. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem!

„Wioska tematyczna – czyli wieś z motywem przewodnim – to innowacyjny sposób na ożywienie gospodarki wiejskiej oraz zapewnienie mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów. Oferta wsi tematycznych – budowana na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych danej miejscowości – pozwala przyciągnąć na tereny wiejskie turystów oraz zintegrować mieszkańców wsi. Organizacje pozarządowe łączą w ramach idei wioski tematycznej osoby indywidualne, gospodarstwa agroturystyczne, lokalne przedsiębiorstwa i instytucje publiczne tworząc wspólnie markę miejscowości i jej lokalnych, unikalnych produktówWioska tematyczna to pomysł na wieś, to wieś z pomysłem.” 1

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

#wioskitematyczne #wieśtematyczna #wieśzmotywemprzewodnim #dolinastobrawy #ożywiamylokalnespołeczności

  1. Źródło: http://wioskitematyczne.pl/standardy-funkcjonowania-wioski-tematycznej/ [na dzień: 2 grudnia 2016r.]
Skip to content