logo1
Masz pytania?

Zadzwoń 77 413 11 38

Dwudziestu jeden włodarzy i liderów wiejskich z województwa śląskiego uczyło się od naszych lokalnych przedstawicieli jak stworzyć wsie tematyczne w swoim regionie. Cieszymy się, że nasze Sołectwa są wzorem do naśladowania dla miejscowości z innych części kraju.

Podczas dwudniowej wizyty, w dniach 5-6 października, nasi goście skorzystali z oferty turystycznej czterech wiosek tematycznych z terenu działania Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”. Pierwszego dnia, wysłuchali krótkiej prezentacji na temat działalności naszego stowarzyszenia a następnie zwiedzili:  Chocianowice- Wioskę Muzykantów oraz Maciejów- Miodową Krainę. Drugiego dnia zapoznali się z atrakcjami turystycznymi: Borkowic- Wioski Drewna i Bogacicy- Wsi Bogactwa Natury. Uczestnicy wyjazdu otrzymali konkretne, praktyczne wskazówki, które pozwolą im założyć wsie tematyczne w swoim województwie. Cieszymy się, że możemy dzielić się wiedzą i dobrymi praktykami z innymi.

Przypominamy i serdecznie zachęcamy kolejne miejscowości z gmin: Kluczbork, Wołczyn, Byczyna, Olesno i Lasowice Wielkie, do zakładania wiosek tematycznych na naszym obszarze. Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy” jest do Państwa dyspozycji i bardzo chętnie udzieli niezbędnego wsparcia i doradztwa w tej kwestii. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem!

„Wioska tematyczna – czyli wieś z motywem przewodnim – to innowacyjny sposób na ożywienie gospodarki wiejskiej oraz zapewnienie mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów. Oferta wsi tematycznych – budowana na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych danej miejscowości – pozwala przyciągnąć na tereny wiejskie turystów oraz zintegrować mieszkańców wsi. Organizacje pozarządowe łączą w ramach idei wioski tematycznej osoby indywidualne, gospodarstwa agroturystyczne, lokalne przedsiębiorstwa i instytucje publiczne tworząc wspólnie markę miejscowości i jej lokalnych, unikalnych produktów. Wioska tematyczna to pomysł na wieś, to wieś z pomysłem.” 1

  1. Źródło: http://wioskitematyczne.pl/standardy-funkcjonowania-wioski-tematycznej/ [na dzień: 2 grudnia 2016r.]
Skip to content