logo1
Masz pytania?

Zadzwoń 77 413 11 38

W dniach 23-24 października mieliśmy przyjemność gościć na naszym terenie przedstawicieli LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa oraz grantobiorców programu „Działaj Lokalnie” z ich terenu.  Goście odwiedzili siedzibę naszego stowarzyszenia, gdzie mogli zapoznać się z naszymi działaniami, z tematem tworzenia i funkcjonowania wiosek tematycznych oraz obejrzeli film o wsiach tematycznych w naszym regionie i o realizacji projektów w ramach „Działaj Lokalnie”. W międzyczasie Małopolanki próbowały jak smakuje prawdziwy kołocz śląski. W Kluczborku odwiedziły też sklep Pasieki Zarodowej z Maciejowa, w którym usłyszały jaka była geneza pszczelarstwa na ziemiach kluczborskich i jak teraz funkcjonuje pasieka. Podczas krótkiego spaceru obejrzeliśmy także ekspozycję uli figuralnych przy kluczborskim muzeum.

Następnie wybraliśmy się do Borkowic – Wioski Drewna. Pani Kordula Moś ze Stowarzyszenia Przyjaciół Borkowic oprowadziła całą grupę po miejscowości, opowiedziała o Izbie Regionalnej i znajdujących się w niej sprzętach, pokazała co powstało między innymi w efekcie realizacji kilku projektów „Działaj Lokalnie”. Najodważniejsze panie przeszły boso po ścieżce zmysłów. Goście odwiedzili także kościół, który powstał z inicjatywy i przy dużym nakładzie pracy samych mieszkańców. Zwiedzając Borkowice, oglądając rzeźby powstałe podczas plenerów rzeźbiarskich i dyskutując o aktywności społecznej na wsi, dotarliśmy do świetlicy wiejskiej, w której uczestniczki wizyty studyjnej spróbowały swoich sił w tworzeniu biżuterii z niepozornych patyków. Efekt warsztatów pozytywnie zaskoczył – panie opuszczały Borkowice w pięknej biżuterii i z nowymi umiejętnościami.

Tego samego dnia w Grodzie Rycerskim w Biskupicach, białogłowy z Małopolski zostały przyjęte przez Podskarbiego Bractwa Rycerskiego pana Eugeniusza Hofmana, który oprowadził je po wszystkich zakątkach grodu, barwnie i szczegółowo opowiadając o historii jego powstawania, o tym co się w nim dzieje i jakie ma możliwości. Całości dopełnił film o grodzie i wcześniejszych działaniach rycerskich w gminie Byczyna. Podskarbi wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania, opowiedział też o funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych, zarówno o aspektach prawno-organizacyjnych i ekonomicznych, jak i czysto praktycznych.

Gospodyniami drugiego dnia wizyty były panie ze Stowarzyszenia Wsi Bogacica „Bogatalanta”. Dzień zaczął się od zwiedzania miejscowości, wraz ze znajdującym się w niej przepięknym neobarokowym kościołem. Panie z Małopolski usłyszały o historii Bogacicy. Odwiedziły także siedzibę stowarzyszenia, gdzie zapoznały się z dobrymi praktykami stowarzyszenia, prowadzonymi między innymi w ramach wielu projektów „Działaj Lokalnie”. Następnie udały się do Chałpki Starzików – miejsca, w którym ocalona od zapomnienia jest lokalna historia, gdzie można obejrzeć i posłuchać jak żyli ludzie w śląskiej Bogacicy, gdzie z każdym przedmiotem nierozerwalnie związana jest opowieść o ludzkich relacjach, współpracy i codziennym życiu. Ostatnim miejscem jakie odwiedzili nasi goście była „Majorka” – niezwykłe miejsce w miejscowości Krężel. Dzięki pięknej pogodzie wszystkie przewidziane warsztaty mogły się odbyć na świeżym powietrzu. Panie wykorzystując świeże kwiaty pomalowały w przepiękne wzory torby, zrobiły samodzielnie naturalne mydełka z ziołami, balsam nagietkowy, woreczki zapachowe oraz skosztowały domowych wypieków. Zdobyły także sporo wiedzy o ziołach i możliwościach ich wykorzystania.

Dziękujemy gościom z Małopolski za wizytę i mamy nadzieję, że wyjechali zainspirowani tym co zobaczyli i część rozwiązań będą mogli wprowadzić w swoich miejscowościach.

Skip to content