logo1
Masz pytania?

Zadzwoń 77 413 11 38

23 czerwca na kluczborskim rynku odbył się VIII Opolski Jarmark folkloru, który umożliwił mieszkańcom naszego województwa bezpośredni kontakt z dziedzictwem kulturowym, społecznym i przyrodniczym obszarów wiejskich Opolszczyzny.

Opolski Jarmark Folkloru jest imprezą cykliczną organizowaną nieprzerwanie od 2010 roku, przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” z Kluczborka. Jest to wydarzenie o randze wojewódzkiej, którego celem jest promocja: lokalnych twórców, rękodzielników, tradycji i zwyczajów. Tegoroczne wydarzenie, pomimo nieprzychylnej pogody, cieszyło się zainteresowaniem mieszkańcom naszego regionu. Odwiedzający Jarmark mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów, takich jak: pieczenia podpłomyków; toczenie na kole garncarskim oraz z lepienia przy stole;  tworzenie lalek motanek oraz średniowiecznej biżuterii; filcowanie metodą na mokro; wykonywanie witrażu metodą Tiffany; malowanie akwarelowych kwiatów nawiązujących do opolskich wzorów ludowych; warsztaty tkackie; warsztaty z robienia na drutach i szydełkowania; plecenie wianków z kwiatów; truskawkowy Decoupage; warsztaty od kozy do sera – proces tworzenia sera; wykonywanie świec z węzy pszczelej; wykonywanie biżuterii drewnianej; tworzenie szyszkodrapaczy; malowanie kwiatami; warsztaty zielarskie.

Na scenie zaprezentowali się wspaniali artyści tacy jak: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Byczynie; Zespół Pieśni i Tańca „Modrzewiacy” z Wołczyńskiego Ośrodka Kultury; grupa tanecznej „Skomliniacy” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie; Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chocianowic. Dodatkowo charakterystykę tańców ludowych przybliżył nam Pan Mariusz Mierzwa, a o specyfice strojów ludowych opowiedziała Pani Ewa Kruszyna. W związku z faktem, że wydarzenie miało także na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz dwudziestolecia Samorządności Województwa i Powiatów, odczytano informację przybliżającą historię tych wydarzeń oraz odegrany został hymn państwowy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego Jarmarku za przybycie, wszystkim rękodzielnikom i twórcom ludowym za współpracę, przedstawicielom władz samorządowych za pomoc w organizacji, a lokalnym mediom za promocję wydarzenia.

Kolejna edycja Jarmarku, która odbędzie się w 2019 roku będzie wydarzeniem na skalę europejską, ponieważ gościć będziemy wystawców z zagranicy. Już teraz serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia za rok!

„Opolski Jarmark Folklor 2018 był zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków Samorządu Województwa opolskiego, Gminy Kluczbork i powiatu kluczborskiego.”

Relacja medialna z wydarzenia:

TVP 3 Opole:

http://opole.tvp.pl/37778576/od-rekodziela-po-lokalne-przysmaki-jarmark-folklorystyczny-w-kluczborku

 

 

Skip to content