logo1
Masz pytania?

Zadzwoń 77 413 11 38

W dniach od 19 do 21 odbył się wyjazd studyjny trzydziestu przedstawicieli wiosek z naszego obszaru działania do sześciu wiosek tematycznych z Dolnego Śląska. Nasi lokalni działacze wiejscy odwiedzili następujące miejscowości: Miłkowice- Wioskę Kolejrzy, Niedźwiedzice- Wioskę Bociana, Ostaszów- Wioskę w Dechę, Konradówkę- Rogata Wieś, Głuchowice- Rzeźbiarska Wieś, Jaroszówka-  Końska Wieś.

Uczestnicy wyjazdu w sposób teoretyczny i praktyczny, zapoznali się m.in. z takimi zagadnieniami jak:

– proces zakładania i utrzymania wioski tematycznej,

– przykłady wiosek tematycznych z całej Polski,

– warsztaty rękodzielnicze, questing, geocaching jako elementy oferty turystycznej wioski tematycznej,

– skąd można pozyskiwać środki finansowe na stworzenie wioski tematycznej.

Uczestnicy wyjazdu wrócili do swoich miejscowości pełni nowych pomysłów wiedzy i motywacji! Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się przekonać kolejnych działaczy wiejskich z naszego obszaru do idei wsi tematycznych.

Drodzy Mieszkańcy wsi! Przypominamy i serdecznie zachęcamy kolejne miejscowości z gmin: Kluczbork, Wołczyn, Byczyna, Olesno i Lasowice Wielkie, do zakładania wiosek tematycznych na naszym obszarze. Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy” jest do Państwa dyspozycji i bardzo chętnie udzieli niezbędnego wsparcia i doradztwa w tej kwestii. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem!

„Wioska tematyczna – czyli wieś z motywem przewodnim – to innowacyjny sposób na ożywienie gospodarki wiejskiej oraz zapewnienie mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów. Oferta wsi tematycznych – budowana na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych danej miejscowości – pozwala przyciągnąć na tereny wiejskie turystów oraz zintegrować mieszkańców wsi. Organizacje pozarządowe łączą w ramach idei wioski tematycznej osoby indywidualne, gospodarstwa agroturystyczne, lokalne przedsiębiorstwa i instytucje publiczne tworząc wspólnie markę miejscowości i jej lokalnych, unikalnych produktów. Wioska tematyczna to pomysł na wieś, to wieś z pomysłem.” 1

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

#wioskitematyczne #wieśtematyczna #wieśzmotywemprzewodnim #dolinastobrawy #ożywiamylokalnespołeczności

  1. Źródło: http://wioskitematyczne.pl/standardy-funkcjonowania-wioski-tematycznej/ [na dzień: 2 grudnia 2016r.]
Skip to content